Kulturgruppen FJK ger en eftermiddagskonsert kl 16.00 sönd 22/3
Kultgruppen FJK består av Anders Forsslund, kontrabas och sång, Christer Jonasson Tolv, gitarr och sång samt Mats Klingström, gitarr och sång. Tre veteraner i musiksverige.
Gruppen bildades 1980 och har hållit ihop sedan dess, med ett kort avbrott 1996.
Avbrottet blev mycket kort, då fansen ville annorlunda.
Alla tre har, vid sidan om FJK, solokarriärer både som låtskrivare och musikanter i andra konstellationer och skivutgivningar.
Anders Forsslund
Mångsidig musikant med förflutet i popgruppen Mascots på 60-talet, spelar i bl.a. Svenska Lyxorkestern, SvartLeffes Kapell, leder en psalmorkester i Stockholms skärgård och producerar musik både för egen del och i samarbete med andra artister.
Anders har också en jazzkvartett, Forsslunds Fyra, vars repertoar består av Anders översättningar av amerikanska standardlåtar.
Christer Jonasson
Bor sedan några år på Gotland där han blivit en viktig del i öns kulturliv.
Såväl i solokonserter som i olika konstellationer så som Annika Fehling trio, Glimra samt tillfälliga samarbeten, har han presenterat sina jordnära fina visor.
Mats Klingström
Turnérar med basisten Hasse Larsson och med musikgruppen Unit, där han, förutom sina egna sånger, sjunger Leonard Cohen i egna översättningar och fina tolkningar av bl.a. Dan Andersson, Ferlin m fl.
Idag spelar FJK mer än på länge, har en genuin spelglädje tillsammans och har återkommande gemensamma skrivarperioder.
På deras konserter får vi höra både nya låtar och den klassiska FJK-repertoaren med ”I rörelse”, ”Ett litet steg” och ”Fandango”.
Nyligen har FJK också lanserat en egen sångbok bestående av ett fyrtiotal visor med text, noter och ackord.
Boken innehåller dessutom bilder och minnen från trions fyrtiofemåriga (!) historia.
2024 släppte FJK tre singlar, ”Allt jag ville ha”, ”Längs vägen” och ”Spårlös”.
Den sistnämnda släpptes så sent som i slutet av September 2024
Välkomna till en underbar eftermiddag med FJK.

